(2016. szeptember 28.)
Reggeli után Erdély legnagyobb fejedelmének, Bethlen Gábornak a szülőházát tekinthettük meg. Egy rendhagyó történelemóra keretén belül megismerhettük a nagy fejedelem életútját, küzdelmes életét, dicsőséges tetteit. Néhány gyerek kis időre korabeli jelmezekbe bújhatott, akiknek köszönhetően még inkább átélhettük a kor hangulatát, életérzését. A szerzett ismereteinket egy totó segítségével azonnal próbára tehettük. Tízórai után megnéztünk egy dokumentumfilmet, melyből információt kaptunk Böjte Csaba munkásságáról. Látogatásunk végén nagyrabecsülésünk jeléül koszorút helyeztünk el a Veres bástya falán.

Ebéd környékén érkeztünk a Vajdahunyad várához. A Hunyadiak családi fészkét a csoportok a munkafüzet segítségével barangolták be. Közben különböző szempontoknak megfelelően fotókat készítettek. A séta közben megfigyeltük a gótika stílusának jellemzőit, illetve megismertük a várban lévő kút legendájának szomorú történetét is.

Következő állomásunk Csernakeresztúr volt. Itt Nisztor István közreműködésével betekintést kaptunk a bukovinai székelyek egykori életébe. Testközelből nézhettük meg a régi idők eszközeit, melyekkel eddig többnyire csak a hon- és népismeret órákon találkoztunk a tankönyvünkben. Itt vásárolhattunk helyi specialitásokat is, mint például a ,,zakuszkát”, de áfonya-, csipke-, bodza- és még ki tudja hányféle lekvárt.

Vacsora előtt megismerkedtünk a dévai Szent Ferenc Gyermekotthon néhány lakójával, akik nagy lelkesedéssel meséltek nekünk a kolostor múltjáról, jelenéről, illetve meséltek mindennapjaikról, saját életükről. Ugyanakkor mi is bemutatkoztunk: A fakultatív előkészítő órán tanult táncunkkal és az iskolaindulónkkal köszöntöttük őket, s mindemellett ajándékokkal is kedveskedtünk nekik.