Az előző órán összehasonlító fogalmazást kellett írnod Petőfi és Ady verseiből.

Remélem, elkészültél vele, a határidő ma járt le. Gépeld be és küldd el a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre ma éjfélig!

Ma még maradunk a tájköltészetnél.

Olvasd el a tankönyved 61. oldalán található Tiszai csönd c. verset Juhász Gyulától!

Írd le a füzetedbe az alábbi vázlatot!

A munka alatt hallgathatod a megzenésített verset is: :)

Cím: Impresszionista tájvers

Alcím: Juhász Gyula: Tiszai csönd

Juhász Gyuláról már tanultunk. Szegeden született, magányosan, elszigetelten élt. Hangulati verseket írt, jellegzetesek tájkölteményei és szerelmi versei. Műveit szomorúság és tragikus életérzés hatja át.

A vers keletkezése: 1910

Műfaja: tájvers

Stílusirányzat: impresszionista

Impresszinizmus = pillanatnyi benyomás, hangulat ábrázolása

A Tisza-part a költő kedvenc helye. Ebben a versben egyszerre szólal meg a csönd, a nyugalom, a békesség és a fájdalom, az egyedüllét: az idill és a szomorúság kettőssége.

A vers kulcsszava: a hajó. A táj nyugalmát a mozdulatlan tiszai hajók is jelzik: „nem mozdulnak”

Fények, színek, hangok hatják át a verset.

Költői szóképek: metaforák, megszemélyesítések

„Hálót fon az est, a nagy barna pók”

„Az égi rónán ballag már a hold”

„Tüzeket raknak az égi tanyák”

A verszárásban a költő árvasága és magánya jelenik meg.

„Ma nem üzennek hívó távolok,

Ma kikötöttünk itthon, álmodók!”

Oldd meg a munkafüzet 44. oldalán az 1., 2. feladatot, és a 45. oldalon lévő 5. feladatot!

Jó munkát kívánok!