A MEZŐKERESZTESI KOSSUTH LAJOS ÁLTALÁNOS ISKOLA SZÜLŐI MUNKAKÖZÖSSÉGÉNEK munkaterve

Készítette: Kerekesné Perhács Judit

SZM elnök

A munkaterv meghatározza az adott tanévre a szülői munkaközösség számára megfogalmazott feladatokat, s biztosítja a kitűzött célok tervszerű megvalósítását. A munkatervben megfogalmazottokat, javaslatokat a szülői munkaközösség tagjai hagyják jóvá.

• A Mezőkeresztesi Kossuth Lajos Általános Iskolába járó tanulók szülei a szülők jogainak érvényesítése illetve kötelességük teljesítése érdekében szülői munkaközösséget (SZMK) hoztak létre.
  • A szülői munkaközösségnek tagja lehet az iskola minden osztályából három szülő, aki a szülői munkaközösség tevékenységében az osztály vagy az egész iskola szintjén bekapcsolódik.
  • A szülői munkaközösség jogosult az iskola valamennyi szülőjének képviseletében eljárni, mivel az iskolai szülői munkaközösség választmányát a szülők többsége választotta meg.

Az SZMK célja

• Támogatja az iskolában folyó oktató-nevelő munkát.
  • Vállalja és ellátja az iskola szülői és tanulói közösségének érdekképviseletét.
  • Segíti az iskolai tanórán kívüli rendezvények lebonyolítását

Az SZMK feladatai

• Stratégiai partnerként részt vesz az iskola éves oktatási-nevelési tervének felépítésében az iskola vezetésével kialakított gyakorlatnak megfelelően.
  • Kapcsolatot tart iskolán belül az iskola vezetésével, tantestületével, az osztályok szülői közösségeivel.
  • Képviseli az iskola szülői közösségét az iskolán kívüli egyéb szervezetek felé.
  • Képviseletet biztosít, az Intézményi Tanácsban.
  • Segíti az iskola által szervezett programok megvalósítását.
  • Saját tematikus projekteket kezdeményez, támogat és megvalósít az iskolával egyeztetve.
  • Felhívja a szülők figyelmét jogaikra és kötelességeikre, valamint segíti azok érvényre juttatását.
  • Együttműködik az Iskolai Alapítvánnyal

Az SZMK felépítése

• Az iskola szülői közösségét az iskolába járó tanulók szülei alkotják.
  • Az iskola szülői közössége az egyes osztályok szülői közösségeiből épül fel.
  • Az SZMK tagjai az osztályok szülői közössége által megválasztott képviselők. Az osztályok szülői közössége évente 3 képviselőt választ.
  • Az SZMK – tagok választják meg maguk közül az SZMK vezetőségét az elnököt és két helyettesét, akik képviselik a szülőket.
  • Az SZMK-tagok 2 főt delegálnak az Intézményi Tanácsba.

Az SZMK működése

Az SZMK üléseit évente minimum háromszor az iskolai tanév rendjének megfelelően (szeptember-január-június), másrészt a felmerült igények szerint tartja. Az ülések nyilvánosak az iskolai szülői közösség tagjai számára.

Dönt ,

• a képviseletében eljáró személyek megválasztásáról
  • működési rendjének, munkaprogramjának megállapításáról
  • a szülők körében megszervezendő, iskolát segítő munkáról.
  • a szülőket anyagilag is érintő ügyekben

Véleményező jogkört gyakorol:

• a munkaterv meghatározásában
  • a működési szabályzatnak a szülőket is érintő rendelkezéseiben (tanórán kívüli és szünidei foglalkozások formái és rendje)
  • tanórán kívüli iskolai programok kialakításában
  • iskola megszüntetésével, átszervezésével, feladatának megváltoztatásával, neve megállapításának, költségvetésének meghatározásával és módosításával kapcsolatos fenntartói kezdeményezéseket, valamint az iskola vezetőjének megbízását és annak visszavonását.

Az iskolai szülői szervezet eljárhat, intézkedhet a közoktatási törvényben meghatározott szülői jogok érvényesítése és szülői kötelességek teljesítése érdekében.

Az SZMK információs rendszere

Az információk átadásának módja az SZMK-n belül:

• E-mail, közösségi fórum, levél
  • Telefonos sürgősségi értesítés
  • Személyes tájékoztatás (SzMK értekezlet)

Az SZMK – n belül információátadás alapja a SZMK kapcsolattartási lista. Az SZMK kapcsolattartási listában az adatok kezelése meghatározott célnak megfelelően, elsősorban a képviseleti munkával kapcsolatos információi közlése céljából történik. Az SZMK kapcsolattartási lista a jelen munkatervben meghatározott körön kívüli célra nem használható, illetve nem adható át.

TERVEZETT PROGRAMOK

a 2023/2024-as tanévre

SZEPTEMBER

• Alakuló ülés
  • Vezetőség megválasztása
  • Az éves munkaterv összeállítása, programjavaslatok

OKTÓBER

• Papírgyűjtés
  • Jótékonysági Bál
  •  SZMK ülés
  • munkaterv elfogadása

• intézményi tájékoztatás
  • alapítványi tájékoztatás

JANUÁR

• SZMK ülés
  • Farsang előkészítése
  • Első félév értékelése, meglátások, vélemények, javaslatok átadása az Intézmény vezetőségének

FEBRUÁR

• Farsang

ÁPRILIS

• Papírgyűjtés
  • Digitális Témahét (április 8–12.)
  • Fenntarthatósági témahét (04.22.-26.)

MÁJUS

• Gyermeknap (május 31.)
  • Diákönkormányzati nap (május 31.)

JÚNIUS

• SZMK ülés
  • Éves munka értékelése

A munkaterv az iskola, valamint a diákönkormányzat éves munkaterve alapján, fő célkitűzéseit figyelembe véve került összeállításra. A programtervet a szülői szervezet tagjai megismerték és elfogadták.

Mezőkeresztes, 2023. október 1.