Irodalom

7.ab/1.csoport

2020.05.06. szerda

Az előző órai feladat megoldásai:

Mf. 53/1:

a, Mednyánszky Berta, b, „felhorkanó daccal, áhítatos rajongással”, c, mintegy három hónapig, d, ellenségek, e, 1847.január 16-án

54/2:

1847 januárjában, dal, ütemhangsúlyos, keresztrím, félrím, párhuzam, fokozás, túlzás, ellentét, kezdő természeti kép, virág-és madármetaforák

Tananyag:

A mai leckében Petőfi egy másik szerelmes versével, a Szeptember végén c. költeményével fogunk foglalkozni.

Ez a vers már nem az udvarló költeményei egyike, hanem a hitvesi költészet darabjaihoz sorolható. A mű 1847-ben íródott a hitveséhez a koltói mézeshetek ideje alatt. A vers különlegessége, hogy a nászútjukon a költő az elmúlásról ír, mi lesz majd a feleségével, ha Ő már nem lesz mellette. A halál gondolata elevenedik meg a versben, amíg a költőt a síron túli szerelem foglalkoztatja,

Petőfi szerelmi költészete abban különbözik az eddig tanult költőktől, hogy megalkotta a hitvesi költészetet. Vagyis nemcsak udvarló, viszonzatlan, főként szomorú szerelemről írt, hanem Ő a szerelmes versei jelentős részét Szendrey Júliához írta, a házasságuk alatt, amely egy viszonzott, idilli szerelmet tükröz.

Petőfi és Júlia házasságából egy gyermekük született: Zoltán.

Júlia és a költő rövid ideig voltak házasok, mindösszesen 2 évig!, mert Petőfi 1849-ben meghalt. Azok a gondolatok, amelyet a költő fogalmaz meg a Szeptember végén c. művében, végül beigazolódtak. Ugyanis a költő halála után 1 évvel, Júlia újból férjhez ment, Horváth Árpád jogtörténészhez, amely nemzeti felháborodást keltett.

Érdekesség, hogy 1846. szeptember 8-án találkoztak először egymással, 1847. szeptember 8-án volt az esküvőjük és Júlia 1868. szeptember 8-án temették el.

Petőfi Sándor-Szendrey Júlia-Horváth Árpád

Feladat:

Olvasd el a Szeptember végén c. verset! Tk. 69.o.

Hallgassátok meg az alábbi versfeldolgozásokat!

https://www.youtube.com/watch?v=QhHMzlx39uw (Kávészünet)

https://www.youtube.com/watch?v=f4wOe_a6Zvg (Red Bull Pilvaker dala, Szakács Gergő feldolgozásában)

Írjátok le az alábbi vázlatot a füzetetekbe!

Petőfi Sándor: Szeptember végén

Keletkezési körülmény: 1847 szeptemberében keletkezett a koltói mézeshetek alatt.

A hitvesi költészet darabjaihoz sorolható vers, amelyet feleségéhez, Szendrey Júliához írt.

Téma: szerelem

Műfaja: elégia

Elégia: Fájdalmat, gyászt, csalódást megéneklő, bánatos hangulatú lírai költemény.

Stílusa: romantikus

Romantikus jegyek: halál, elmúlás megjelenése, szerelem, ellentétek, nagyarányú képek

- Nagyarányú kép: a sírból, az eldobott özvegyi fátyolért feljövő alak

- Ellentét: Pl:”Még nyílnak a völgyben a kerti virágok/Még zöldell a nyárfa az ablak előtt,/De látod amottan a téli világot?/Már hó takará el a bérci tetőt.”

Verselése: időmértékes

Rímelése: keresztrím (a b a b)

Tanuld meg a verset!

Jó munkát kívánok!