2020. június 09., kedd.:

Tananyag: szabadon választott mozgásos feladatok

Sziasztok!

A szabadon választható mozgásos feladatok mellett, összegyűjtöttem nektek 2 érdekességet most a labdarúgás világából.

Elsőként egy elhíresült gólról ejtünk szót, amiben „Isten keze” is benne volt. Mint ismert, az 1986. június 22-én a mexikói világbajnokság negyeddöntőjében a végső győztes Argentína a gyűlölt ellenfél (ellenség) Angliával csapott össze, és győzte le végül 2–1-re. A mérkőzésen duplázó Diego Maradona mindkét találata örökké az emlékezetekbe vésődött: az 55. percben a zseniális játékos saját félpályájáról megindulva a komplett angol védelmet kicselezve lőtt parádés gólt. Később ez a találatot választották az évszázad találatának. Az 51. percben azonban nem szépségdíjas cselsorozattal, gyönyörű megoldással vagy hálószaggató bombával hívta fel magára a figyelmet, hanem kezezésével, amit szerencséjére Ali Bin Nasser tunéziai játékvezető nem látott, így sárga (vagy piros) lap helyett egy gól került a neve mellé a jegyzőkönyvbe. Az angolok szépítő gólját szerző Gary Lineker pedig csak a torna gólkirályi címével vigasztalódhatott. A meccs utáni nyilatkozatában pedig azt állította, hogy a gólt „egy kicsit Maradona feje és egy kicsit az Isten keze szerezte”.

Maradona „kezezős” gólja:

Maradona félpályás szólója, ami az évszázad találata lett:

A másik történet is a régmúltba nyúlik vissza.

1976-ban Csehszlovákia bejutott az Európa-bajnokság döntőjébe, ahol a döntőben az ellenfél az NSZK (Német Szocialista Köztársaság) volt. A mérkőzés állása a hosszabbítás után 2–2 volt, tehát a büntetők következtek. Az első hat-hat büntetőt belőtték a játékosok, ekkor a német Uli Hoeneß következett, aki kihagyta. Csehszlovákia nagy lépést tett a trófea elhódítása érdekében, mivel ha Panenka értékesíti a büntetőjét, akkor elhódítják a kupát. Antonín fantasztikus mozdulattal juttatta a labdát a hálóba, Sepp Maier német kapusnak esélye nem volt a hárításra, mivel Panenka alábökött a labdának és az bepottyant a kapuba. Ez a mozdulat elhíresült, és a hasonló megoldást ma is „Panyenkának”, vagy „Panyenkázásnak” nevezik.