Nyelvtan

8.ab/2.csoport

2020.05.11.

Kedves Gyerekek!

Előző órán megírtátok a dolgozatot, a jegyeket megtalálhatjátok az e-naplóban.

Pár hónapja a mondatok osztályozásával foglalkozunk. Összefoglalásként ehhez találtok két ábrát.

A mondat by Törőcsik István on Prezi

A mondatok csoportosítása - ppt letölteni

Az előző leckékben az összetett mondatokról tanultunk. Írtatok dolgozatot a mellérendelő és az alárendelő összetett mondatokból is.

A mai leckében ehhez kapcsolódó tananyaggal fogunk foglalkozni, méghozzá a többszörösen összetett mondatokról. Ugyanis az összetett mondatok nemcsak két tagmondatból állhatnak, mint amiket eddig gyakoroltunk, hanem többől is. A többszörösen összetett mondatokban létrejöhet alárendelő és mellérendelő viszony is.

Pl: Réka úgy kötötte be a cipőjét, hogy végül nem késett el, és sikeresen odaért a vizsgájára.

Ez a mondat 3 tagmondatból áll. 1. Réka úgy kötötte be a cipőjét, 2. hogy végül nem esett el, 3. és sikeresen odaért a vizsgájára.

Az első két tagmondat alárendelő viszonyban van egymással, 2 és a 3. között mellérendelő, kapcsolatos viszony van.

Feladat:

Nyisd ki a tankönyvedet a 114-115. oldalon, és olvassátok el a többszörösen összetett mondatokra vonatkozó részeket!

A füzetetekbe másoljátok le az elemzésével, ágrajzával együtt az alábbi mondatokat a tankönyvből! (Tk.114-115.o.)

Füzetbe cím: A többszörösen összetett mondatok

1.Sokat készülődtek, majd elmentek focizni, és játszottak egy nagyot.

2.Annyira szerette az osztálytársát, hogy megsiratta, amikor másik iskolába ment.

3.Egész életében arra törekedett, hogy azt mindenáron megvalósítsa, amit egyszere célul tűzött ki maga elé.

Jó munkát kívánok!