Mondatelemzéssel foglalkozunk, határozókkal ismerkedünk.

Az előzőekben megtanultuk az egyszerű mondat fő részeit, az alanyt és az állítmányt, amely már együtt alkothat mondatot, pl. Péter olvas.  Tanultuk az első bővítményt, ez a tárgy volt, pl. Péter könyvet olvas.  Az életben azonban sokkal bővebb mondatokban beszélünk. Miből is épülhet fel még a mondat?

Tudjuk, hogy a Kati almát eszik mondatban, Kati az alany, az eszik az állítmány, és az alma a tárgy. De mit kezdünk egy olyan mondattal, ahol Kati délben a konyhában eszi az almáját?

Az előző alkalommal online órán elemeztük az előre megadott helyhatározós mondatokat.

Ismételj!

Hogyan jelöljük a határozókat? ~~~~~~~ ( hullámos vonallal)

Mit fejez ki a határozó? Az alaptagban kifejezett cselekvés körülményeit fejezi ki.

Mit fejez ki a helyhatározó? Az alaptagban kifejezett cselekvés helyét fejezi ki.

Hogyan kérdezhetünk a helyhatározóra? Hol? , Honnan , Hová? , Merre? , Mettől? , Meddig? + alaptag

Hogyan rövidítjük ágrajzban a helyhatározót? Hh

Felismered a helyhatározót? Tartsd eszedben a kérdőszavakat, és menj végig a pályán!

Elemezz!

Oldd meg a feladatokat a füzetedbe!

1. Az alábbi szófajokkal fejezhetünk ki helyhatározót. Csoportosítsd a mondatokat, a helyhatározó szófaja szerint! Írd a mondat betűjelét a megfelelő helyre!

ragos névszó

névutós névszó

határozószó

névmás

A) Otthonról hoztam virágot.

B) Kint várta őket

C) A park mellett juthatsz el a könyvtárig.

D) A pad alatt hevert a tollam.

E) Ildikó holnap nálunk tanul.

2. Az alábbi mondatok elemzése után állapítsd meg, hogy a mondatok milyen szófajjal fejezik ki a helyhatározót!

Édesanyám a hűtőből vajat vett ki.

Helyhatározó szófaja:

Az ágy alól bányásztam elő a zoknimat.

Ma bent játszunk.

Helyhatározó szófaja:

Nagymamám tud nálunk ebédelni.

Helyhatározó szófaja:

Másold le a képes helyhatározó fogalmát a füzetedbe a magyarázat nélkül!

KÉPES HELYHATÁROZÓ

Az a mondatrész, amely a cselekvés, történés, létezés stb. helyét határozza meg a mondatban, azonban a körülmény nem valóságos, hanem csak átvitt, gondolatban élő helyre utal. Pl.: khA gondolataimban örökké élni fog; khSzívembe véstem.

Kérdőszavai: Hol? Honnan? Hová? + alaptag

Rövidítése: Hkh

Jelölése: kh ~~~~~~~

Magyarázat:

„ Száll a madár ágrul ágra,

Száll az ének szájrul szájra.” (Arany János: Rege a csodaszarvasról)

Az idézett két verssor abban különbözik egymástól, hogy míg az első szó szerint értendő, addig a másik csak képletesen. Az elsőben tényleg szállhat a madár ágrul-ágra, de a másodikban az ének csak képletesen értendő, így az értelmezett hely, azaz a szájrul-szájra (honnan-hová) csak képes helyhatározó.

Elemezd a mondatokat a füzetedbe! Ábrázold ágrajzzal!

A számból vetted ki a szót.

Prágába indultam.

Jó munkát kívánok!