Időpont: 2020.05.20.

Tantárgy: Magyar irodalom

Az óra anyaga: Fekete István: Február (részlet)

Vázlat a füzetben:                        FEKETE ISTVÁN

1900-ban született és 1970-ben halt meg. Regény- és novellaíró volt.

Mezőgazdasági akadémián tanult. A természet és az erdők, vizek, állatok kiváló ismerője volt.

Műveinek legfontosabb témája a természet és az ember kapcsolata.

Híres regényei: Tüskevár, Téli berek

Állatokról szóló regényei:  Vuk (rókáról szól), Kele (gólya), Csí (fecske), Bogáncs (kutya), Lutra (vidra)

Híres történelmi regénye: A koppányi aga testamentuma

Február című művének műfaja: novella..

NOVELLA:- epikai műnembe tartozik

-középpontjában valamilyen konfliktus (összeütközés) áll

- kevés szereplője van

- a cselekmény rövid idő alatt játszódik

Ezt nem kell írnod: Fekete István szülőfalujában, Somogy megyében töltötte gyerekkorának első 9 évét. Barátaival fedezte fel a környéket, az erdőt, a nádast. Csúzlit készített, ürgét öntött, megtanult kisbicskával faragni, kukoricát sütni tűzön. Sok sérülést és sebet is szerzett, de megtanult különbséget tenni a jó és a rossz cselekedetek között.

Február című novellájának főhőse Péter, a kilenc éves kisfiú, aki fogoly madárra vadászik és csapdát állít neki. Sikerül is fognia, azonban édesapja ezt meglátja és megbünteti érte.

Nyisd ki az Irodalom könyvet és a 175-178. oldalon olvasd el a Február című novella részletét.

Ezután vedd elő a munkafüzetet!

Feladataid: 112. oldal végig, valamint a 113. oldalon az 5-ös. Fotót kérek róla!

Köszönöm a munkádat!   szép nap