Mára a munkafüzetedben kellett dolgoznod. Ellenőrizd le! Piros ceruzával pipáld a jó megoldásaidat!

36. oldal 1. feladat megoldása

Az Első énekben a történet előkészítéséből (expozíciójából) megismertük a kiinduló helyzetet, az események idejét és helyét.

A Második énekben a testvérek konfliktusának, összeütközésének a szemtanúi lehettünk.

A Harmadik énekben a vitéz halálával kezdetét vette a bonyodalom, amely a történet további eseményeinek a kiindulópontja lesz. Megváltozott az alaphelyzetet, elkezdődik a Toldi cselekményének a kibontakozása.

Ezt a 4 mondatot másold be a füzetedbe!

37. oldal 4. feladat megoldása

Megszemélyesítések: 1                    Hasonlatok: 3.,4.                     Metaforák: 2.

37. oldal 5. feladat megoldása

Szó

Meghatározás

Jelölés

túzok

két és fél méter magasra is megnövő, hosszú nyakú és lábú futómadár

mezőkön, pusztákon élő, nagy testű, nehéz röptű madár

nádasokban élő, sárgásbarna tollazatú énekesmadár

pallos

egyenes, széles pengéjű hosszú kard, amelyet a hóhér az elítéltek lefejezésére használt

deszkából készült, keskeny, korlát nélküli kis híd

hosszú, bő, ujjatlan, köpenyforma ruha

eltörődtek

kimerültek, elfáradtak

részekre, apró darabokra hulltak

hosszasan foglalkoztak valamivel

38. oldal 6. feladat megoldása

dárda, malomkő, menekül

Mondatalkotás

Például: Egy dárda Miklós válla csontját érte. A malomkő elrepült, és egy vitéz halálát okozta. Miklós embert ölt, és ezért menekülnie kellett.

38. oldal 7. feladat megoldása

tűr, bűn, fűz, sün, süt, tűz, üst, fűt, (ha fűti a harag)

38. oldal 8.feladat megoldása

malom, alom, lom, a, ma, kő, ő

Ha elkészültél az ellenőrzéssel, a füzetedben kell dolgoznod. A munkafüzetedből kimásolt 4 mondat után, új oldalra írj!

Miklós a vitéz halálát okozta. Mit gondolsz? Bűnös vagy nem bűnös? Ha nem ő a bűnös, akkor szerinted ki? Van bűnös? Kell-e büntetést kapnia? Mi lenne az?

Írj egy min. 8-10 mondatos minifogalmazást erről a füzetedbe!

Bevezetés: (min. 1-2 mondat) Ismertesd a kiinduló helyzetet, helyszín, szereplők, történések.

Tárgyalás: (min. 6-7 mondat) Írd le az álláspontodat! Miért gondolod így? 2-3 érved is legyen, használhatod a következő mondatkezdéseket:

„Úgy gondolom….. ,  mert…..”

„Szerintem nem kellett volna…..”

Befejezés: (min. 1-2 mondat) Mi a tanulsága számodra? Milyen tulajdonságát ismerted meg Miklósnak? Mit tudtál meg Györgyről? Milyennek látod őket?

Javaslom, hogy egy írólapra készíts a gondolataidról piszkozatot, és a kész fogalmazást onnan másold a füzetedbe! Ezt kérem majd visszajuttatni a következő feladatoddal, figyelmesen készítsd el! Ügyelj a külalakra, helyesírásra! A következő feladattal küldöm majd, hogy mikorra, hova kell küldened a munkáidat.

Szorgalmi feladat:

Érdekesség: Beszéltünk róla, hogy a bíróságot eljátszhatnánk, sajnos ez nem valósult meg, de képzeld, egri diákok eljátszották az egri bíróságon. Olvasd el a cikket róla!

Jó munkát!