117. óra

Tananyag: A szögtartomány értelmezése

1.Kattints az alábbi linkre!

https://www.youtube.com/watch?v=auABFc7pW1E    (5percig)

2.Az egy pontból kiinduló két félegyenes a síkot két szögtartományra osztja.

Ezeket a tartományokat röviden szögnek nevezzük. A kiindulópont a szög csúcsa, a félegyenesek a szög szárai.

A szög csúcsából a szög szárai közé rajzolt körívvel jelöljük, hogy melyik szögtartományra gondolunk. A szögeket a görög ábécé betűivel szoktuk jelölni. Tanuljunk meg néhány görög betűt.

α = alfa;

β = béta;

γ = gamma;

δ = delta;

ε = epszilon;

ϕ = fi;

π = pi;

ω = ómega.

Ha a szög két szára egy egyenest alkot, ezeket a szögeket egyenesszögnek nevezzük. Ha két egyenes merőleges egymásra, akkor a síkot négy egybevágó részre, síknegyedre darabolja. Az így keletkezett szögeket derékszögnek nevezzük. A két egyenesszög (négy derékszög) együtt lefedi a teljes síkot, teljesszöget alkot.

3.Olvasd el figyelmesen a Tk.166,167.oldalát!

A „Tanuld meg” a „Jelölések” és az „Elnevezések” részeket másold le a füzetedbe és tanuld is meg! (A következő órára a vonalzón és a körzőn kívül, szögmérőre is szükséged lesz!)

Jó munkát!