Menu

2021.04.29 Testnevelés

A kézilabda szabályai

A kézilabdát 40×20 méteres, téglalap alakú játékterületen játsszák, amelyhez hozzátartozik még az oldalvonalak mentén 1 méteres, az alapvonal mögött 2 méteres biztonsági sáv.

  • Kapuelőtér: A két kapu előtt található folyamatos vonallal körülvett rész. Ezt a vonalat a kapuktól 6m-re húzzák meg. Itt csak kapus tartózkodhat,az itt lévő labda az övé. Kidobást kivéve a levegőben lévő labda megjátszható. Mezőnyjátékos belépésért szabaddobás, kiállítás, vagy büntető is járhat. Egyes esetekben büntetlen marad.http://www.dobo-eger.sulinet.hu/mk/matematika_fizika_informatika/9_e_1011/Krizs%C3%A1n%20Zolt%C3%A1n/K%C3%89PEK/gg.jpg" width="364" height="310" />
  • Szaggatott szabaddobási vonal: Minden pontja a kaputól 9, a kapuelőtér-vonaltól 3 méterre van felfestve.
  • Büntetődobó-vonal: A kaputól 7 méterre található, innen dobják a játékosok a büntetőket. Párhuzamos a gólvonallal.
  • Gólvonal: a két kapufa mögött van, párhuzamos a büntetődobó-vonallal. Ha ezen szabályosan áthalad a labda, azt gólnak kell tekinteni.
  • Kapus-határvonal: 15 cm hosszú, a kapu előtt 4 méterrel van.

középvonal a pályát két egyenlő területű térfélre osztja, a két oldalvonal felezőpontjának összekötésével.

  • Oldalvonal : A pálya hosszabb oldala.
  • Cserevonal: Az oldalvonalra merőleges, a zsűriasztal és a kispad között található. Ezen kell cserélni.

Játékidő

Egy felnőtt mérkőzés rendes játékideje 2×30 perc, 10 perc szünettel. Hosszabbítás esetén 2x5 perc. A fiatalabb korosztályú csapatok rövidebb meccseket vívnak: 8-12 év: 2×20 perc, 12-16 év: 2×25 perc.

A kézilabdában egy sajátos módszert követve mérik a játékidőt: az óra a játékmegszakítások (pl. szabálytalanság megítélése, gól utáni középkezdés, stb.) alatt is megy, azonban ha a játék várhatóan hosszabb ideig áll (pl. sérülést követő ápolás miatt), akkor a játékvezetőknek lehetőségük van az órát erre az időszakra megállítani. A játékidő lejárta szigorúan értelmezendő: az utolsó másodperc leteltekor a mérkőzés befejeződött, a játékvezetőknek ezt követően esetleges hosszabbítás engedélyezésére nincs módjuk. A még játékidőben ellőtt, de a kapuba csak a játékidő letelte után beérkező lövés - ellentétben a kosárlabdával nem minősül érvényes találatnak, ehhez az kell, hogy a labda még a játékidő letelte előtt áthaladjon a gólvonalon. Amennyiben azonban még a játékidőn belül szabaddobást vagy büntetődobást ítélnek a játékvezetők, de a mérkőzésből (vagy a félidőből) már olyan kevés idő van hátra, hogy a megítélt dobást az alatt nem végzik el, akkor az elvégezhető a játékidőn túl is (ún. időntúli szabaddobás vagy büntetődobás). Ilyen esetben a labdát közvetlenül kapura kell lőni, annak átadására, vagy az esetlegesen a kapusról, kapufáról kipattanó labda újbóli megjátszására már nincs mód - a kapusról vagy a kapufáról a kapuba pattanó labda viszont érvényes gólt jelent.

Bizonyos esetekben, például kupameccseken, a mérkőzés nem végződhet döntetlenre, a meccsnek az egyik fél győzelmével, és a másik vereségével kell végződnie. Ilyenkor ha a rendes játékidő után mégis döntetlenre állnának a csapatok, akkor 2×5 perc hosszabbítás következik, egy perces félidei szünettel. Ha ezután is döntetlen az állás, akkor újabb 2×5 perces ráadás következik, ugyanúgy egy perces szünettel a félidőben. Ha ezután is döntetlen lenne az állás, akkor büntetőlövések következnek. A csapatok ilyenkor 5-5 hétméterest végeznek el felváltva egymás után, majd az nyer, aki többet értékesített belőlük. Előfordulhat azonban, hogy még ekkor is döntetlenre állnak az ellenfelek. Ekkor egyesével felváltva lövik a büntetőket addig, amíg az egyik csapat belövi, a másik pedig nem.

Egyes versenyeken a kiírás rendelkezhet úgy is, hogy a rendes játékidő letelte után egyből hétméteres dobások következnek, hosszabbítás nincs.

Labda

A kézilabdát bőr, vagy műanyag borítású labdával játsszák. Életkortól, és nemtől függően eltérő labdák a játékeszközök.http://www.dobo-eger.sulinet.hu/mk/matematika_fizika_informatika/9_e_1011/Krizs%C3%A1n%20Zolt%C3%A1n/K%C3%89PEK/images2.jpg" width="284" height="216" />

A labdát általában egy úgynevezett wax nevű anyaggal vonják be a játékosok, a jobb tapadás érdekében. Ez által válnak kivitelezhetővé az igazán látványos lövések, mint például a pattintott csavart lövés, a cunder.

 

Kapuhttp://www.dobo-eger.sulinet.hu/mk/matematika_fizika_informatika/9_e_1011/Krizs%C3%A1n%20Zolt%C3%A1n/K%C3%89PEK/imagese.jpg" width="240" height="246" />

A két kapu a pályán egymással szemben, a két alapvonal közepén helyezkedik el. Mérete: 2,08 m magas, és 3 m széles. A kapukat szilárd talajhoz rögzíteni kell, két különböző színnel kell befesteni (általában fehér és fekete).

                    

A labdarúgás szabályai

 

labdarúgás napjaink egyik legnépszerűbb sportja, szabályai egyszerűek, és széles körben elterjedtek, csak egy labda szükséges hozzá. Alább néhány alapvető szabályt és kifejezést olvashatsz.

 

Amit tudnod kell a játékról

foci széles körben való elterjedéséhez nagyban hozzájárultak egyszerű szabályai.

Szinte alig akad ember, aki ne tudná, hogy a foci lényege csupán annyi, hogy az ellenfél kapujába juttassuk a labdát. Focizni még akkor is bárki tud, ha a szabályokkal nincs teljesen tisztában, de a következőket azért nem árt tudni.

A játék két félidőből áll, amelyek 45 percig tartanak. A pályán mindkét csapatból 11 ember játszik, a cserék száma hivatalos mérkőzésen három, barátságos mérkőzésen megegyezés szerint alakul.

A pálya

A kapu az alapvonalon helyezkedik el, belső szélessége 7,23 méter, belső magassága pedig 2,44 méter. Ez a méret Angliából származik, ahol a szélesség 8 yard, a magasság pedig 8 láb.

Nemzetközi meccseket műfüves illetve füves pályán játszanak, a stadionok pedig általában csak a nézőtér felett fedettek. A legmodernebb stadionokban a játéktér alá fűtőberendezést építenek, aminek köszönhetően a vizes pálya hamar megszárad.

Mikor van gól?

Akkor, amikor a labda teljes terjedelmével a hálóban van. Ilyenkor a játékvezető kétszer sípol, és középre mutat, így válik érvényessé.

A labda

  • kerülete 68-71 cm
  • súlya 396-453 gramm
  • hivatalos mérkőzésen csak a FIFA által jóváhagyott típusú labdát használhatnak
  • tartalék labdák nélkül nem kezdhető el a mérkőzés

Mi az a les?

Lesnek minősül, ha a támadó játékos úgy kapja meg csapattársától a labdát, hogy az átadás pillanatában közelebb áll az ellenfél alapvonalához, mint a labda és a védőjátékosok. A képen tehát a szaggatott vonal és a piros kapus között lévő kék pötty a lesen lévő játékos. Az is lesnek számít, ha a támadó játékos nem ér labdához, de zavarja ellenfelét, például a kapust a védekezésben.

Tétlen les: a csatár a védők mögött tartózkodik, de nem avatkozik a játékba, nem befolyásolja a támadás eredményét.

A les szabály megítélése okozza talán a legtöbb vitás helyzetet a mérkőzéseken.

Nincs les akkor, ha

  • a csatár a labdaátadás pillanatában a saját térfeléről indul el
  • az ellenféltől kapja a labdát
  • egyvonalban van az utolsó védőjátékossal
  • bedobáskirúgásszöglet esetén

A 11-es

A büntetőrúgást a büntetőpontról kell elvégezni. A labda elrúgásának pillanatáig a kapusnak a gólvonalon kell állnia, nem léphet onnan előre, csak a vonalon mozoghat, így zavarhatja a rúgó játékost.
A csapat többi tagjának a büntetőterületen és -köríven kívül kell tartózkodnia.

Bedobás

A bedobás helyét a játékvezető határozza meg. Bedobást az oldalvonalon kívül, vagy azon állva kell elvégezni. A bedobó ember nem játszhatja meg azonnal a játékba került labdát, az ellenfélnek pedig ilyenkor két méterre kell állnia a bedobótól.
Bedobásból közvetlenül nem lehet gólt szerezni, de ha bárki beleér a labdába, akkor már a gól érvényes.

Kirúgás

Kirúgást ítél a játékvezető akkor, ha a labda az alapvonalon hagyja el a pályát, és a támadó játékos ért bele utoljára. A kirúgást a kapuelőtérből bármelyik játékos elvégezheti, és a labdának el kell hagynia a büntetőterületet, mielőtt bárki beleérne.

Szöglet

Szögletet akkor ítél a játékvezető, ha egy védőjátékosról megy ki a labda az alapvonalon. A szögletet a pálya sarkában lévő negyedkörből kell elvégezni.

Sárga lap - Piros lap

Mikor jár sárga lap egy játékosnak?

  • ha sportszerűtlen magatartásban vétkes
  • szóval vagy mozdulattal bírálja a játékvezetőt
  • következetesen vét a szabályok ellen
  • késlelteti a játék újraindítását
  • szabadrúgásnál, szögletnél, vagy bedobásnál nem tartja be az előírt távolságot
  • a játékvezető engedélye nélkül elhagyja, belép, vagy visszatér a játéktérre

Mikor jár piros lap egy játékosnak?

  • ha a második sárga lapját kapja
  • súlyos sportszerűtlenségben vétkes
  • durva játékban vétkes
  • ha szándékosan hozzáér kézzel a labdához, ezzel megakadályozva az ellenfél gólszerzését
  • szabálytalan módon nyilvánvaló gólhelyzetet semmisít meg
  • goromba, durva vagy sértő kifejezéseket, mozdulatokat használ

A piros lap kiállítást von maga után, a játékosnak el kell hagynia a pályát, és az öltözőbe kell mennie. A cselekmény súlyosságától függően, akár több meccsre is eltilthatják.

Posztok

  • Kapus: speciális poszt, feladata, hogy megakadályozza -akár kézzel- hogy a labdát az ellenfél a kapuba juttassa. A 16-os vonalon kívül ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint a többi mezőnyjátékosra. Felszerelése eltérő színű a többi játékosétól.
  • Hátvédek (védők): Feladatuk az ellenfél gólszerzési kísérleteinek megakadályozása.
  • Középpályások: Előkészítik a labdát a támadóknak.
  • Csatárok: Legfontosabb feladatuk a gólszerzés, ezért általában ők a csapat legismertebb játékosai.
Go to top