2021. 03. 25. Biológia 8. a

Tananyag: A reflexek

1. Ismétlés: Oldjátok meg a munkafüzet 80. oldalán a 4. feladatot!
  2. Olvassátok el a tankönyv 127-128. oldalán a leckét!
  • Írjátok le a következő vázlatot a füzetbe!

40. óra

A reflexek

A/ Reflex: A szervezet ingerre adott válasza.

B/ A reflex fajtái:

I./ Feltétlen reflex: velünk született működés, az ingerre adott válasz minden körülmények között bekövetkezik. Példák:

1. szúrás éri az ujjad – elrántod
  2. megégeted az ujjad – elrántod
  3. félrenyelsz - köhögsz
  4. légzés, vérkeringés stb.

Központja: gerincvelő (1., 2.)

agytörzs (3., 4.)

(Ide rajzold le a tankönyv 127. oldalán lévő 2. ábrát, a reflexkört!)

II./ Feltételes reflex: tanulás útján alakul ki, több agykérgi központ egyidejű ingerlésével.

Példák: szavak tanulása (EZT NEM KELL LEÍRNOD! ceruza szó: látóközpont – tudod milyen az alakja, színe; hallóközpont – hallod a szót és hozzákötöd a látott tárgyhoz; érzőközpont – megfogod, kitapintod a formát, keménységét; írásközpont – megtanulod leírni a szót; olvasóközpont – el tudod olvasni a szót; stb. Ha én most kimondanám azt, hogy vedd elő a ceruzádat, mindenki tudná mit kell elővenni az íráshoz, mindenki maga elé tudná képzelni és el tudná mondani a jellemzőit, ha nem lenne nála)

idegen nyelv tanulása

Központja: agykéreg

1. Ajánlom figyelmetekbe a tankönyv 129-130. oldalán lévő kiegészítő anyag elolvasását, érdekességeket és kísérleteket is találtok benne.

V.                  Házi feladat: Munkafüzet 82. oldalán a 3. feladatot oldjátok meg! Tanuljátok meg a vázlatot!