Menu

2019. június 3.

Előadássorozatunkat az egészséges életmód jegyében zártuk. Meghívtuk iskolánk védőnőjét, hogy a serdülő, kamaszodó gyermekek számára tartson előadást „Bőrünk védelmében” címmel. Hiszen az egészséges életmód kialakításához a sportoláson, az egészséges táplálkozáson kívül testi-lelki egészségre is szükség van, amibe bőrünk ápolása, védelme szintén beletartozik.

Egészséges, ép bőrben 28 napig tart, mire a bőr alsó rétegében keletkezett új sejt a bőrfelszínre jut. Ezután a sejt ellaposodik, elszarusodik, majd lehámlik a bőrfelszínről. Ez a folyamat szünet nélkül zajlik születésünktől a halálunkig. Működése számos tényezőtől függ.

Ezek közül a legfontosabbak a táplálkozás és a pszichés faktorok, de a különféle betegségek is okoznak gondokat. Például minden harmadik cukorbetegnél megfigyelhető valamilyen bőrelváltozás. Bőrünk naplóként őrzi az életünk során tapasztalt hatásokat. Ahogy öregszünk, bőrsejtjeink is érzik a testi hanyatlást, energiájuk fogy, így sokkal kevésbé ellenállóbbak a különféle betegségekkel szemben. Ebben fontos szerepet játszanak az anyagcserénk során keletkező, sejtkárosító hatású, ún. szabad oxigéngyökök, vagy csak röviden: szabad gyökök.

A bőr öregedését siettető második fontos tényező a táplálékainkkal elfogyasztott zsiradékok közül az omega-6 zsírsavként ismert zsírok, amelyek gyulladáskeltő hatásúak. A harmadik veszélyt a cukor jelenti, amely nem csak a süteményekben, édességekben, hanem rejtett formában sok egyéb élelmiszerben, pl. a ketchupban és számtalan egyéb készételben, élelmiszerben is jelen van.

Szó esett bőrünk belső és külső védelméről egyaránt: nyári, meleg időben bőrünket intenzíven érő napfény, (vagy egyes anyagokról, például vízről, betonról, homokról az ultraviola sugárzásnak akár a 85 százaléka is visszaverődhet) - káros lehet bőrünkre, szemünkre. A napsugárzás a szeplők megjelenésétől kezdve a legsúlyosabb bőrbetegség kiváltását vonhatja maga után. Természetesen nem kell lemondani a napsütés élvezetéről, hiszen az egyik hasznos D-vitamin forrásunk, számtalan jótékony hatással rendelkezik (pl. kedély-javító, depresszió kiváló terápiája, stb.)

Go to top